Naruto Fan TR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Naruto Fan TR

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan

+5
raistlin
wxsell
Shiniko
Manga-ka
NaraShikamaru
9 posters
YazarMesaj
NaraShikamaru

Erkek Mesaj Sayısı : 1410
Geldiği mekan : Bursa-The Town of Leaf ;)
Meslek : Gelecegin Psikopat Binbasisi
Hobileri : Bomba Yapmak=),Strateji Oyunlari oynamak,Yabanci Dil Ögrenmek,Ramen Yemek,Thaibox

Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan Empty
MesajKonu: Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan   Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan Icon_minitimeCuma Şub. 08, 2008 11:22 pm

Sayokan, kökleri Orta Asya'ya dayanan, yaklaşık M.Ö 6.7 bin yıllarından başlayan türk tarihinde bulunan bilgiler derlenmiş ve stratejileri oluşturulmuş bir Türk savaş sanatıdır. Nihat Yiğit tarafından gündeme getirilmiş ve Savaş Sanatları Ustaları Dünya Federasyonu tarafından analiz edilerek resmi bir branş olarak dünyaya tanıtılmaya başlanmıştır.Sayokan Dünya Federasyonu Amerika Newyork ta 2002 yilinda kuruldu.05.Ocak.2005 tarihinde Türkiyede Türk Savas Sanati Sayokan Federasyonu kuruldu akabinde Dünya Federasyonu Amerika da fes edilerek Türkiyede yeniden 07.12.2006 tarihinde kurulmusmus ve faailetlerine devam etmektedir.

Sayın Nihat YİĞİT bu sisteme “SAVAŞÇININ YOLU ve KAN’ı cümlesini uygun görmüş, bu cümledeki sözcüklerin baş hecelerini alarak kısaltmıştır. Onun ifadesi ile, “Savaşçı” Mete Han’dan Atatürk’e kadar gerek bedensel, gerekse ruhsal, zihinsel yetenek ve erdemliliğe sahip eşsiz devlet adamlarımızı, komutanlarımızı, kahramanlarımızı, “YOL” ise bu eşsiz insanların bu yetenek ve erdemliliğe giden yolunu, “KAN” ise yine bu eşsiz insanlarla olan bağımızı ifade etmektedir.” diye tanımlıyor. Tabiatı ile uzak doğu savaş sanatlarına bu alanda alternatif, yerelliği ve milliği olan bir kültürleştirme hareketi olunca kolay kabul edilebilir görünmektedir.

Sayokan’ı temel özellikleri ile tanıtmaya çalışacağız. Bu temel özellikleri tekniksel olduğu kadar, tarihi, kültürel geleneksel unsurlarını da tanımak zorundayız ki sıradan bir savaş sanatı imajı ile tanınmasın. Veya sadece uzak doğu savaş sanatlarına alternatif mantığı taşıyan, bu amaçla ortaya konmuş bir çalışma olarak görülmesin

Sayokan Teknik Yapısı :Sayokan 4 bölge-4 hilal üzerine kurulmuştur. Her bir hilal ayak hareketi büyük komutan Alparslan'ın Malazgirt savaşında kullandığı hilal stratejisini ifade eder. Rakip hilalin içine hapsedilir ve teknik uygulamaya geçilir. Sayokan vuruşlu-yere serme sistemine sahiptir. Kahramanlık Oyunlarındaki cenkler bu kural anlayışı ile icra edilir. Ayrıca Sayokan'ın öğreti ve teknik anlayışı zıtlıkların birliği kuramı üzerine kurulmuştur. Bu anlayış teknik alanda kişiyi sağ ve sol yeteneklerini aynı seviyede geliştirir. Öğreti boyutunda ise kainatın bu anlayış ile yaratıldığını bilir ve yaşamında eksi ve artı değerleri dengelemesini öğrenir. Bu anlayışın tekniksel alanda uygulanışı başka savaş sanatlarında yoktur. Tüm temel tekniklerde uzuvlar araçtır, destekleyici, ivme kuvvetini artırıcı unsur gövdedir. Örneğin, yumruk tekniğinde kol ve el araçtır. Yumruğu destekleyen, itici güç ve ivme kazandıran gövdedeki başka kas guruplarıdır. Bu anlamda Sayokan’ın teknik hareket analizi ile diğer savaş sanatlarının teknik analizleri arasında çok ciddi farklılıklar vardır. Tekniklerde orak, kanca, tırpan, kalkan gibi tanımlamaların olması sadece isimlendirmeden ibaret değildir.

Temel El Teknikleri: Ok yumruk - Orak yumruk - Kanca yumruk - Döner dirsek - Sağ ve sol sancak - Gökkuşağı - Kalkan - Burgu - Kılıç el - Sarmala at - Ters sarmala at - Osmanlı eli - Direk ok - Direk orak - Direk Osmanlı eli.

Temel Ayak Teknikleri : Alt, orta ve üst tırpan - Omca - art tekme - Art orak tekme - ön tekme - yan tekme - Eklem tekmesi - Ters eklem tekmesi - Durduran tekme.

Kaynakca:Vikipedi
Manga-ka
Hokage
Hokage
Manga-ka

Erkek Mesaj Sayısı : 3081
Geldiği mekan : Türkiye/Eskişehir
Meslek : Mangaka
Hobileri : manga,anime,manga çizmek,müzik dinlemek vs.vs.

MesajKonu: Geri: Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan   Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan Icon_minitimeC.tesi Şub. 09, 2008 2:09 pm

Vaaayy ben bu dövüş sanatını çok merak ettim nerde öğrenebilirim acaba?
http://www.narutofantr.web.tr.tc
NaraShikamaru

Erkek Mesaj Sayısı : 1410
Geldiği mekan : Bursa-The Town of Leaf ;)
Meslek : Gelecegin Psikopat Binbasisi
Hobileri : Bomba Yapmak=),Strateji Oyunlari oynamak,Yabanci Dil Ögrenmek,Ramen Yemek,Thaibox

MesajKonu: Geri: Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan   Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan Icon_minitimePaz Şub. 10, 2008 11:48 pm

sen bi ul beraber gideriz
Shiniko

Erkek Mesaj Sayısı : 725
Geldiği mekan : Istanbul
Meslek : Shinigami Daiko
Hobileri : Kitap, Manga, Anime

MesajKonu: Geri: Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan   Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan Icon_minitimePtsi Şub. 18, 2008 4:38 pm

Osman burada bulursun bak http://www.sayokan.net/
Manga-ka
Hokage
Hokage
Manga-ka

Erkek Mesaj Sayısı : 3081
Geldiği mekan : Türkiye/Eskişehir
Meslek : Mangaka
Hobileri : manga,anime,manga çizmek,müzik dinlemek vs.vs.

MesajKonu: Geri: Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan   Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan Icon_minitimeSalı Şub. 19, 2008 3:47 pm

Shiniko demiş ki:
Osman burada bulursun bak http://www.sayokan.net/

Eyvallah Caner saolasın Smile
http://www.narutofantr.web.tr.tc
wxsell

wxsell

Kadın Mesaj Sayısı : 47
Geldiği mekan : istanbul
Meslek : öğrenci
Hobileri : resim... müzik...

MesajKonu: Geri: Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan   Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan Icon_minitimeCuma Ağus. 15, 2008 12:50 pm

osmanlı tokadını falan duymuştumda bu kadarınıda beklemiyordum helal beeeaaa Smile Smile
raistlin

raistlin

Erkek Mesaj Sayısı : 275
Geldiği mekan : Dersim
Meslek : i.ü öğrenci
Hobileri : futbol,anime,manga,girls,drinks vs vs....

MesajKonu: Geri: Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan   Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan Icon_minitimeCuma Ağus. 29, 2008 11:26 pm

tamam turklerın eskı zamanlara ait savas sanatı olablır fakat dovus sanatı olacagını pek ınanmıyorum yanı melez bı spor gıbı sonradan yapılma gıbı gelıyor bana Smile
Uzumaki_Pein

Uzumaki_Pein

Erkek Mesaj Sayısı : 208
Geldiği mekan : bursa
Meslek : pres operatörü
Hobileri : anime,spor,kitap,video oyunları vs.

MesajKonu: Geri: Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan   Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan Icon_minitimePtsi Eyl. 22, 2008 6:49 pm

raistlin demiş ki:
tamam turklerın eskı zamanlara ait savas sanatı olablır fakat dovus sanatı olacagını pek ınanmıyorum yanı melez bı spor gıbı sonradan yapılma gıbı gelıyor bana Smile

zaten türkler hiç birşey yapamaz dimi?biz ezik milletiz 3. dünya ülkesiyiz...dolayısıyla bi dövüş sanatımız bile olamaz...her ne kadar dünya üzerinde binlerce yıl korkulan ve hüküm süren bir devletin evlatları olsakta biz artık avrupalımı asyalımı olduğumuzu bile bilmeyen kendi kültürüne sahip çıkmayan bir milletiz...biraz tarih oku sen bence ak bakalım o çok övdüğünüz dövüş sanatları neden bulunmuş...o dünya harikası çin seddi neden inşa edilmiş...bu kadar olmaz harbi keşke şu anda karşımda olsaydın sana sayokan ı gösterirdim o zaman...bu kadar yeter bence yoksa daha kötü şeyler söyliyeceğim...
Ryuk

Ryuk

Erkek Mesaj Sayısı : 2076
Geldiği mekan : Mersin/Türkiye
Meslek : Öğrenci
Hobileri : anime/manga,spor,pc...

MesajKonu: Geri: Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan   Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan Icon_minitimePtsi Eyl. 22, 2008 7:09 pm

Banlanan arkadaş gerçekten iyi bi paylaşım yapmış bizler türkler olarak bu tür dövüş sanatlarımızı öğrenmeliyiz...
http://akatsukifantr.asianfreeforum.com
raistlin

raistlin

MesajKonu: Geri: Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan   Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan Icon_minitimePtsi Eyl. 22, 2008 8:32 pm

Uzumaki_Pein demiş ki:
raistlin demiş ki:

zaten türkler hiç birşey yapamaz dimi?biz ezik milletiz 3. dünya ülkesiyiz...dolayısıyla bi dövüş sanatımız bile olamaz...her ne kadar dünya üzerinde binlerce yıl korkulan ve hüküm süren bir devletin evlatları olsakta biz artık avrupalımı asyalımı olduğumuzu bile bilmeyen kendi kültürüne sahip çıkmayan bir milletiz...biraz tarih oku sen bence ak bakalım o çok övdüğünüz dövüş sanatları neden bulunmuş...o dünya harikası çin seddi neden inşa edilmiş...bu kadar olmaz harbi keşke şu anda karşımda olsaydın sana sayokan ı gösterirdim o zaman...bu kadar yeter bence yoksa daha kötü şeyler söyliyeceğim...

bence sen bu kadar sınrlenmemelısın....unıdeyım ve halen turk tarıhı goruyorm allahtan bu sene yok.... dedıgın herseyı bılıyorum..
fakat bu dovus sanatı yapay lınktekı ve burada yazdıgınız herheyı okudum..dostm sakın ol bence sert cıkmayayım....
Uzumaki_Pein

Uzumaki_Pein

MesajKonu: Geri: Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan   Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan Icon_minitimePtsi Eyl. 22, 2008 11:01 pm

şu anda sakinim...mesajı atalı çok oldu sakinleştim...fakat hiç kusura bakma acaip kızdırdın beni...zaten çirkef biri olsam ben sana hala cevap yetiştirmeye çalışırdım şu anda...amacım tepkimi dile getirmekti...biraz sert olmuş ama bence hakettin...yada benim bi anda kabaran milliyetçi duygularım buna sebep oldu...her neyse fazla uzatmayalım en iyisi fakat zoruma giden şeyler bunlar...
raistlin

raistlin

MesajKonu: Geri: Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan   Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan Icon_minitimeSalı Eyl. 23, 2008 1:08 am

hmmm hakettin demissin,
uzumaki pein istersen mesajlarıma birdaha göz at hic bir türk tarihine laf attıgım yok , sadece bu spor dalını sewmedım ,2000 lerde cıkmıs bısı ve uzakdogu dovus sanatları gıbı ogretılerı ıcercegını sanmıyorum ''hakkettın'' kısmına bi daha goz at ...

not: seni bu hale getiren milliyetci duygularınsa biraz bu duyguların hakkında oturup dusunmen lazım....
Uzumaki_Pein

Uzumaki_Pein

MesajKonu: Geri: Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan   Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan Icon_minitimeSalı Eyl. 23, 2008 4:15 am

iyi de ben senin türk tarihine laf attığını söylemedim ki...ayrıca hakettin kelimesinden sonra düzeltmeye giriştim zaten dikkat edersen...ben özrümü de diledim...bana düşeni yaptım...amaaaaaaa sen şimdi benim milliyetçi duygularıma laf sokmaya çalışıyosan kusura bakma bu tartışmanın ne kadar burda son bulmasını istesemde savunmaya geçerim...neyse kapatalım istersen...bi anlık sinirle patladım...huyumdur...
raistlin

raistlin

MesajKonu: Geri: Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan   Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan Icon_minitimeSalı Eyl. 23, 2008 9:01 am

evet yeri ve platformu deıl zaten,
bari ögrenen var mı bu sanatı? İlk yazında gosterırım sana demıssın biliyormusn Smile ?
kira

kira

Erkek Mesaj Sayısı : 38
Geldiği mekan : Saklı Anka
Meslek : Öğrenci(bırakmıyorlarki)
Hobileri : Edebiyat , rap , uzak doğu dövüş sanatları , anime , manga ,capoe,ra

MesajKonu: Geri: Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan   Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan Icon_minitimePerş. Ekim 02, 2008 2:10 pm

Gittiğin capoeira kursu Cenk spor salonunda onlarda Türk'ün dövüş stilini öğretiyorlar mermerlerle tokat çalımları fln var:D
http://nests.webs.com
can

Erkek Mesaj Sayısı : 3
Geldiği mekan : ankara
Meslek : fizikçi
Hobileri : mixes martial arts

MesajKonu: Geri: Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan   Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan Icon_minitimeC.tesi Ekim 18, 2008 1:08 am

tamamen yapay, melez bir savas sanatı.
Videolarını izlemiştim ve bunun Türk olmakla vs. hiç bir alakası yok. Oradan buradan bir çok hareketi alıp birbirine karıştırmışlar...
Milliyetçi duygularla bir savaş sanatı öğrenmek isteyen varsa yağlı güreş yapsın bence..

Türk`ün Dövüs Sanati Sayokan
1 sayfadaki 1 sayfası